Yangın Algılama Sistemlerinde 15+ Yıllık Tecrübe !

P.tesi-C.tesi: 08:00 - 18:00

7/24 Acil Servis

Garantili Sistem

2 Yıl Ücretsiz Servis

0 (262) 606 0 150

7/24 Teknik Destek

Fabrikalarda Yangın Önlemleri

fabrikalarda yangın önlemleri
fabrikalarda yangın önlemleri

Fabrikalarda Yangın Önlemleri : Tüm binalarda yangın güvenliği önemlidir, ancak fabrika ve depolarda yangın güvenliği söz konusu olduğunda, sadece canlar için değil, aynı zamanda bir işletmenin ana varlıkları için de bir risk vardır. İster makine ister stok olsun, küçük bir yangın bile bir işletmenin bu unsurlarını, gelir ve üretkenlik üzerinde feci bir etkiyle etkileyebilir.

Yangınlar çeşitli nedenlerle başlayabilir, ancak bu tür alanlardaki yangının yaygın nedenlerinden bazıları kundakçılık, elektrik arızaları, ısıtma ekipmanının yanlış kullanımı, dökülmeler ve tehlikeli stok veya kullanılan malzemeleri içerirken, mutfaklar ve dinlenme odaları da artan bir risk oluşturur.

Fabrikalarda Yangın Önlemleri : 10 Madde

Yangın Riski Değerlendirmeleri

Yangın riski değerlendirmeleri düzenli olarak yapılmalı veya tesisiniz de büyük tadilat veya ek bina gibi yapılar meydana geldiğinde size, tehlikeler, risk altındaki insanlar, gerekli eğitim ve risklerin nasıl azaltılacağı hakkında bir genel bakış sunmalıdır.

PAT Testi

Tüm taşınabilir elektrikli ekipman iyi durumda ve kullanıma uygun olmalıdır. PAT testi , herhangi bir hasara yol açmadan önce bunları çözebilmeniz için olası tehlikeleri belirlemenize yardımcı olur.

Ekipmanın Düzenli Bakımı

Basit makinelerden forkliftlere kadar tüm ekipmanların düzenli bakımı, arızaları tespit etmenize ve böylece bir yangını önlemenize olanak tanır.

Yangın Söndürücüler

Herhangi bir yangın güvenliği planına entegre olarak, deponuzda veya fabrikanızda ortaya çıkan benzersiz tehlikeleri karşılamak için iyi çalışır durumda doğru söndürücü sınıfına sahip olmalısınız. Personele eğitim vermek de iyi bir fikirdir. Bu nedenle küçük yangınlarla mücadele ederken doğru yangın söndürücüyü seçme konusunda kendilerini güvende hissederler.

Yangın Alarm Sistemleri

Hayatları korumak ve büyük binalarda bir yangının kaynağını bulmaya yardımcı olmak için insanları bir yangına karşı uyarmanın etkili bir yolu olan yangın algılama sistemleri binanızın yerleşim planına göre uyarlanabilir.

Yangın Kapıları

Yangın kapıları sadece yangının ve dumanın yayılmasını yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda önemli tahliye yollarını da korur. Binanıza göre farklı dayanım süreleri mevcuttur.

Acil Çıkış Tabelası

Acil çıkış yön tabelaları, yangın güvenliği ile ilgili talimat vermeye ve talimatlar vermeye yardımcı olarak deponuzda veya fabrikanızda çalışanlar için daha fazla farkındalık sağlar.

İtfaiye Sorumlusu Eğitimi

Yangın güvenliğini uygulamak için her zaman işinizde yetkin kişileri görevlendirmiş olmalısınız ve itfaiye görevlisi eğitimi onlara bilgi ve beceri kazandırmanın harika bir yoludur.

Sprink Sistemleri

Sahip olduğunuz belirli riskleri karşılamak için işletmenizde kurabileceğiniz çeşitli sprink sistemleri uygulanmaktadır. En kötü ihtimalle bir yangını yönetmenize yardımcı olabilir.

Acil Aydınlatma

Herhangi bir acil durumda özellikle bir yangın binanızı tehlikeye attığında, acil durum aydınlatması güvenli çıkış yollarını aydınlatmak için devreye girerek hayat kurtarmaya yardımcı olabilir.

Fabrikalarda Yangın Önlemleri

Bir fabrikadaki mekanik veya elektrik ile çalışan her şey yangın riski taşır. Bu nedenle düzenli bakım, test ve eğitim önemlidir. Yanlış kullanım da yangınlara yol açabilir, bu nedenle fabrika yangınlarını önlemek için en iyi uygulamalar desteklenmelidir.

Fabrikanızda bir mini mutfak veya kantin varsa, pişirme ekipmanlarının da bakımlarının yapıldığından ve kullanılmadığında kapalı olduğundan emin olun.

Yanıcı olabilecek veya bir yangın için yakıt kaynağı görevi görebilecek herhangi bir madde veya malzeme güvenli bir şekilde emniyete alınmalı ve olası tutuşma kaynaklarından uzakta saklanmalıdır.

Depolarda olduğu gibi, fabrikalar da belirli risklerin üstesinden gelmek için doğru yangın söndürücülere sahip olmalıdır. Bir elektrik yangını için bir yangın söndürücü, bir mutfak yangını için doğru olmayabilir. Benzer şekilde, kundakçılık tüm işler için bir tehdit oluşturur. Bu nedenle sabotaj olma ihtimaline karşı tesislerinizin güvenliğinden emin olun.

Güvenlik kamerası sistemleri de güvenlik kusurlarını kapatacak bir sistemdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yorumlar
    About
    We offer 24/7 Emergency Service to all of our customers. You can always count on AirPro Experts to get to you fast and get the job done right the first time. We use state-of-the-art diagnostic equipment to find the source of your heating and air conditioning problems and fix them fast.